Piękne i równe zęby – czy da się to połączyć z ich zdrowiem? Trudne pytanie. Każdy z nas wie, że pierwsze zęby, czyli tzw "mleczaki" wypadają między piątym a szóstym rokiem życia i zaczynają się pojawiać zęby stałe. Paradoksalnie, o ile mleczaki są zawsze równe to stałe czasami rosną jak chcą i niestety są po prostu krzywe. Jednym to nie przeszkadza, lekka krzywizna zębów jest dopuszczalna. Sytuacja zmienia się kiedy krzywe zęby czy zgryz utrudniają jedzenie czy mowę – bardzo często bywają takie przypadki. Niekiedy również są sytuacje, gdzie krzywe zęby powodują widoczną krzywiznę szczęki albo wysunięcie jej do przodu. Wszystkie wymienione powyżej przypadki łączy jedno – w większości przypadków są leczone aparatami ortodontycznymi.

Są ich dwa rodzaje, jeszcze kilka lat temu dominowały aparaty wkładane. Obecnie jednak częściej stosuje się stałe. Aparat w zależności od stopnia krzywizny i długości jego noszenia może kosztować od dwóch i pół tysiąca do nawet piętnastu tysięcy złotych. Ta ostatnia cyfra przeraża, ale jest jak najbardziej możliwa. Kiedy więc możemy spodziewać się tak wygórowanej ceny? Ortodonci i dentyści z Łodzi często przyjmują w swoich gabinetach osoby, które mają wadę w postaci zwężenia górnego łuku zębów. Aby zgryz prawidłowo funkcjonował, góry łuk powinien być szerzy, a dolny nieco węższy. Są jednak wyjątki – przy takiej wadzie zęby nie nachodzą prawidłowo na siebie, a to może powodować uderzanie o siebie ich krańców, a to z kolei prowadzi do szybszego ścierania się, a nawet pękania i odkruszania. Łódzcy dentyści w takich przypadkach zalecają profesjonalną konsultację z ortodontą.

Leczenie polega na założeniu aparatu rozpychającego podniebienie i jednocześnie poszerzające łuki zębowe. Dopiero później zakłada się części odpowiedzialne za prostowanie zębów. Do ceny takiej kuracji trzeba wliczyć comiesięczne wizyty w celu podkręcania śrub aparatu oraz wymiany części. Dobrze jest, aby aparat na zęby dobrać w jak najmłodszym wieku, ponieważ im jesteśmy starsi tym nasz układ zębów ma większe tendencje do powracania do pierwotnego stanu sprzed kuracji. Oczywiście, jeżeli z naszymi łukami jest wszystko w porządku to możemy zęby tylko kosmetycznie wyprostować. W tym przypadku leczenie jest tańsze i możemy odbyć całą profesjonalną i skuteczną kurację w sumie za około 4 000 złotych wraz z wizytami kontrolnymi w celu regulacji aparatu.